Fedt initiativ Jan Hansen
Da DRs netradiostationer ikke fungerer på min arbejdspc, har jeg det seneste års tid hørt cd'er og musik på YouTube. Ikke særligt praksis, men så opdagede jeg Retro-Radio, og har ikke hørt andet siden.
Det er fedt, at man kan ønske sig en sang. Det har jeg selv gjort masser af gange nu. Min eneste ærgrelse er begrænsningen på 10 i døgnet, men det er nok meget fornuftigt :-)
Eneste minus er, at der er for meget Grand Prix-, Dansk Top og Schlager-musik. Det hører ikke rigtigt hjemme i min musikalske horisont, og slet ikke i samme boldgade som The Temptations, Queen og Prince.
På sigt håber jeg, at I vil reservere dansk top-musikken til en speciel time-slot i løbet af dagen. Ja, lav gerne en soul-time, en rock-time, en disco-time etc. en gang imellem.
Sendt den 20. juni 2012 kl. 19:20